تبلیغات
آشتی ها - ازدواج (انتخاب همسر)

آشتی ها

آموزش رایگان گیتار

جستجو در آشتی ها

ازدواج _ انتخاب همسر

 

ازدواج یک سنت دیرینه اجتماعی است که زمان های بسیار قدیم، بلکه از آغاز زندگی بشر مرسوم بوده است. پیمانی است مقدّس که در بین تمام اقوام و ملل، مذهبی و غیر مذهبی، و در تمام اعصار و امکنه، وجود داشته و دارد.

در این پیمان مقدس، زوجین یعنی زن و مرد زندگی مشترکی را تأسیس میکنند و پیمان میبندند که در کنار هم و یار و غمخوار یکدیگر باشند. ازدواج برای انسان ها یک نیاز طبیعی است که از آفرینش ویژه ی آن ها سرچشمه میگیرد. چنانچه انسان به آب و غذا نیاز دارد، در سنین مخصوصی به ازدواج هم نیاز پیدا میکند. هر یک از دختر و پسر در سنین بلوغ احساس میکنند که جنس مخالف را دوست دارند و خواستار وصال همدیگر هستند. ازدواج یک خواسته ی طبیعی است که همه جوامع بشری و ادیان آسمانی بر آن صحه نهاده اند. مخصوصاً دین اسلام پیروان خود را به ازدواج دعوت نموده و از عزوبت بر حذر میدارد. ازدواج نه تنها منفور نیست، بلکه از دیدگاه اسلام امری مستحب و در بعضی موارد واجب میباشد. و اگر با قصد قربت انجام بگیرد عبادت نیز محسوب میشود. پیامبر گرامی اسلام و ائمه ی اطهار علیهم السلام، درباره ی ازدواج تأکید و سفارش فراوان کرده اند. از باب نمونه:

رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند: هیچ بنایی در اسلام بنیانگذاری نشده که نزد خدا محبوبتر از ازدواج باشد.

امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: تزویج کنید، زیرا رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمود: هر کس که دوست دارد از سنت من پیروی کند بدرستیکه سنت من تزویج است.

حضرت صادق علیه السلام فرمود: دو رکعت نمازی که انسان متأهل میخواند ثوابش بیشتر از هفتاد رکعتی است که انسان مجرد میخواند.

پیامبر اکرم صلّی الله عیله و آله فرمود: دو رکعت نمازی که متأهل میخواند افضل است از اینکه غیر متأهل شب ها نماز و روز ها روزه بگیرد.

رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمود: بدترین مردگان شما کسانی هستند که بدون ازدواج بمیرند.

رسول اکرم فرمود: بیشتر اهل جهنم افراد غیر متأهل هستند.

علاقه به زن و تشکیل خانواده نه تنها مذموم نیست بلکه به نظر اسلام از علائم ایمان بشمار رفته است.

حضرت صادق علیه السلام فرمود: از اخلاق پیامبران محبت به زنهاست.

امام صادق علیه السلام فرمود: گمان نکنم کسی به ایمانش افزوده شود، جز اینکه محبّتش به زنها زیاده خواهد شد.

رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمود: روشنی چشم من در نماز و لذّتم در زنان است.

حضرت صادق علیه السلام فرمود: بیشتر خوبیها در زنان است.

ممکن است بعضی خوانندگان از این قبیل احادیث تعجب کنند و پیش خود بگویند: پیامبران و ائمه معصومین برتر از آنند که زن را دوست بدارند و به آن اظهار علاقه نمایند. لیکن باید به این نکته توجه داشته باشند که پیامبران و ائمه معصومین مانند سایر انسانها بشرند و از لذائذ جسمانی مانند خوردن و آشامیدن و نکاح لذّت میبرند و تارک آن ها نیستند، لیکن فریفته آن ها نمیشوند و آن ها را هدف زندگی نمیدانند بلکه هدف عالی تری را تعقیب مینمایند. آن بندگان خاص الهی حتی خوردن و آشامیدن و نکاح را نیز در طریق عبودیت و برای اطاعت از اوامر الهی قرار میدهند. پیامبران بشرند و مانند سایر انسان ها زندگی میکنند و از لذائذ و نعمت های خدا بهره میگیرند لیکن از طریق وحی با خدا ارتباط دارند و به لحاظ معصوم بودن از ارتکاب خطا و گناه بدور هستند و همین است امتیاز آن ها بر سایرین.
طبقه بندی: انتخاب همسر،
برچسب ها: حدیث درباره ازدواج، متن ازدواج از کتاب انتخاب همسر، کتاب انتخاب همسر از استاد ابراهیم امینی، انتخاب همسر، مطلب راجع به انتخاب همسر، ازدواج و انتخاب همسر، کتاب از استاد ابراهیم امینی،

تاریخ : شنبه 22 شهریور 1393 | 06:19 ق.ظ | نویسنده : نادر محمدی | نظرات
***** به امید دیدار Ashtiha *****